Pramonėje nuolat daugėja sričių, kuriose žmogaus darbą atlieka automatizuotos sistemos. Jos monotonišką darbą gali atlikti našiau, greičiau ir tiksliau nei žmogus. Didinant gamybos efektyvumą, svarbu užtikrinti produkcijos kokybę. Pastarąją funkciją, kartu dar labiau pakeldamos automatizavimo lygį, puikiai atlieka vaizdo analizavimo sistemos.
Gali visiškai pakeisti žmogų
Vaizdo analizavimo sistemos gali dirbti be pertraukų, pietų, miego, išeiginių ar atostogų, ir tai neturi įtakos jų darbo našumui bei dėmesingumui – jos tiksliai matuoja ir ryte, ir vakare, ir po 24 valandų darbo. Kiekviena detalė ar gaminys gali būti šimtu procentų patikrintas, o gamintojas – užtikrintas, kad nekokybiška produkcija nepateks klientams į rankas. Vaizdo sistemų taikymas yra labai platus ir tai leidžia jas naudoti visose pramonės šakose. Tinkamai sukonfigūruota, tokia įranga nereikalauja sudėtingos nuolatinės priežiūros.
Daugybė panaudojimo sričių
MB „Prorega“ užsakovams siūlo savo paslaugas vaizdo stebėjimo sistemų kūrimo, projektavimo ir diegimo srityse. Tokios sistemos gali būti taikomos kuo įvairiausiose pramonės šakose – maisto, medicinos, tekstilės, medienos ir baldų, popieriaus, plastiko ir kt. Naudojant vaizdo stebėjimo įrangą, gaminį galima tiksliai išmatuoti, suskaičiuoti, nustatyti jo poziciją, aptikti gamybos broką, atpažinti tekstą, nuskaityti 1D ar 2D kodą. Darbai daugiausiai paremti vaizdo apdorojimo bei dirbtinio intelekto algoritmais.
MB „Prorega“, atsižvelgdama į užsakovų poreikius, kuria, vysto ir pritaiko įvairiems sprendimams savo programinę įrangą. Esant poreikiui integruojamos ir standartinės sistemos. Daugelis bendrovės kuriamų ir įgyvendintų projektų glaudžiai susiję su konkrečia gaminio kokybės įvertinimo ar parametrų stebėjimo problematika. Pavyzdžiui, skaidrių ar nepermatomų plastiko produktų defektų aptikimo sistema su papildoma matavimo įranga, skirta bekontakčiu būdu matuoti gaminių storį. Panašius kokybės kontrolės projektus įmonė diegia ir baldų pramonėje, kur sistema tikrina surenkamų baldų gręžimo vietų kokybę.
Be kokybės patikros projektų, įmonė realizavo ir projektų su specializuota palečių identifikavimo sistema, kurioje naudojami RFID ir brūkšniniai kodai. Šis sprendimas ne tik leidžia atpažinti paletes su gaminiais, bet ir perduoda duomenis lipdukų spausdintuvams, patikrina atspausdintą lipduką bei užregistruoja paletę į sandėlio duomenų bazę. Taip užtikrinamas automatinis pakavimas. Išvardyti projektai yra tik dalis įvairių MB „Prorega“ realizuotų sistemų, padedančių užtikrinti kokybę bei automatizuoti gamybos procesus.
Tikslinga ilgalaikė investicija
Lietuvos įmonės, MB „Prorega“ specialistų duomenimis, į gamybos linijų automatizavimą žiūri labai palankiai. Kasmet šiam procesui, dažnai reikalaujančiam nemažai investicijų, ryžtasi vis daugiau pramonės įmonių. Per metus bendrovė vidutiniškai įdiegia bent po 6 naujas sistemas, ir užklausų kiekis kasmet didėja. Gamybos įmonės savo sprendime atsižvelgia ir į tai, kad neretai tokios inovacijos sukuriama nauda yra daug didesnė už pačios sistemos vertę. Ši ilgalaikė investicija, palyginimui, tesudaro tik nedidelę dalį visos gamybinės linijos kainos – vidutiniškai vos 2–5 %.
Naujos vaizdo stebėjimo sistemos įdiegimo procesas užtrunka apie 3–4 mėn. Jei sistemos diegiamos kartu su naujai projektuojama gamybos linija, projektas gali tęstis ir iki metų. Tačiau džiugina investicijų atsipirkimo greitis: stambiems gamintojams tai įvyksta per kelis mėnesius, o standartiškai – per metus, daugiausiai dvejus. Skaičiuojant atsipirkimo laiką, geriausia vertinti ne vien tik tai, kiek žmogaus darbo vietų sistema gali pakeisti, tačiau ir tai, kokių finansinių ir prestižo nuostolių galima išvengti, apsisaugojus nuo netinkamo gaminio išleidimo į rinką.
Į pagalbą pasitelkiamas dirbtinis intelektas
Sudėtingiems sprendimams gali nepakakti tradicinių vaizdo apdorojimo algoritmų funkcionalumo, todėl pramonėje vis dažniau diegiamos vaizdo analizavimo sistemos, aprūpintos gebančiu mokytis dirbtiniu intelektu. Jos išmokomos aptikti įvairius defektus ir objektus pagal parodytus pavyzdžius. Naudojant dirbtinį intelektą, įmanoma labai tiksliai ir greitai tikrinti sudėtingos konstrukcijos ir tekstūros gaminius. Programinė įranga tokioms sistemoms paruošiama iš anksto, naudojant didelį skaičių gerų ir blogų pavyzdžių su galimybe šią duomenų bazę praplėsti. Apmokytos vaizdo analizavimo sistemos pasižymi atsparumu trikdžiams ir gali dirbti esant kintančioms aplinkybėms. Ateityje, specialistų prognozėmis, bus kuriamos tokios vaizdo sistemos, kurioms žmogaus dalyvavimo konfigūruojant reikės vis mažiau ir mažiau.
Individualūs sprendimai – visiems pramonės iššūkiams
MB „Prorega“ komandos specializacija – nestandartinių, specializuotų vaizdo analizavimo sistemų projektavimas ir diegimas. Glaudžiai bendradarbiaudama su klientais ir atsižvelgdama į jų poreikius bei galimybes, komanda pritaiko naująsias sistemas prie jau esamų arba dar kuriamų gamybos linijų.
Naudojamos programinės įrangos funkcinė dalis gali būti lengvai praplėsta įdiegiant naujus modulius, skirtus vaizdų analizei, komunikacijai su kitais įrenginiais, servisais, duomenų bazėmis. Vaizdo stebėjimo sistema gali būti ir paprasta (tiesiog analizuojanti ir perduodanti signalą), ir kompleksinė, gebanti analizuoti informaciją bei komunikuoti su išoriniai įrenginiais ir sistemomis. Diegiamos vaizdo sistemos gali aptarnauti kelis patikros taškus vienu metu. Galima naudoti skirtingų gamintojų techninę įrangą, todėl nėra apribojimų kuriant įvairaus sudėtingumo sistemas.