Visa verslo informacija Kauno miestui -
LT LT EN EN
Jums
PRADŽIA APIE MUS STRAIPSNIAI SPAUSTUVĖ KAUNE PARDAVIMŲ MOKYMAI INDUSTRY TOP LITHUANIA
PAIEŠKA
Įmonės pavadinimas:  
Paieškos žodis:
 
Detali paieška Detali paieška
 
Kitos paslaugos straipsniai
Daugiau Daugiau   
AUTO GROŽIS POILSIS IR LAISVALAIKIS KITOS PASLAUGOS SVEIKATA STATYBA TECHNIKA INFO AGRO KAUNO NAUJIENOS DARBAS

Spausdinti Spausdinti

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba – kontrolė „nuo lauko iki stalo“

   2008-08-06

Vienas iš Europos Sąjungos (ES) gyventojo prioritetų yra gyvenimo kokybė. Šiandien ES piliečiai yra pripratę prie perkamo maisto gausaus pasirinkimo, patogumo ir kokybės, tačiau labiau nei bet kada anksčiau, supranta apie bet kurioje maisto gamybos grandyje galintį atsirasti pavojų. Plečiantis globalizacijos procesams ir prekybos mastams nuolat didėja rizika atsirasti naujoms ar anksčiau buvusioms gyvūnų ligoms ir daugėti žmonių susirgimų dėl per maistą plintančių ligų. Vadovaudamasi Europos Komisijos (EK) gyvūnų sveikatos strategijos principu „Prevencija geriau nei gydymas“ Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (Tarnyba) siekia užtikrinti gyvūnų užkrečiamųjų ligų neužkrėstos šalies statusą ir sumažinti su maistu plintančių susirgimų skaičių. Įvertinusi socialinių, ekonominių ir finansinių nuostolių riziką šaliai, Tarnyba atsakingai vykdo gyvūnų užkrečiamųjų ligų prevenciją ir maisto saugos kontrolę.

Tarnyba yra Lietuvos valstybinė maisto kontrolės institucija, kuri nuolat tobulina kontrolę visose maisto grandinės dalyse – „nuo lauko iki stalo“ – stiprina įvežamo ir Lietuvoje pagaminto maisto saugos ir kokybės kontrolę. Maisto ir veterinarijos kontrolės sistema yra pagrįsta rizikos vertinimu.  Siekiant skaidrumo, objektyvumo ir vienodumo visoje šalyje Tarnyba dirba vadovaudamasi Strateginiu veiklos planu, kuris kasmet pateikiamas Lietuvos Respublikos Vyriausybei, ir Daugiamečiu nacionaliniu kontrolės planu, kuris teikiamas EK.

Tarnybos vykdoma kontrolė apima vidaus rinkos ir pasienio kontrolę. Tarnyba maisto tvarkymo įmones yra suskirsčiusi į 3 rizikos grupes: padidintos, vidutinės ir mažos rizikos. Skirstant įmones į šias grupes, buvo atsižvelgiama į gaminamo maisto pobūdį, taršos galimybes, maistą vartojančių asmenų grupes, taip pat į įmonių būklę. Pavyzdžiui, padidintos rizikos grupei priskiriamos mėsos, pieno, žuvų gamybos įmonės, didieji prekybos centrai, kulinarijos cechai, vaikų, ligonių, socialinės globos maitinimo įstaigos, taip pat turgūs. Septynerių metų tarnybos patirtis parodė, kad dažna kontrolė įmonėse negarantuoja kontrolės efektyvumo. Pagal naują Tarnybos strategiją ir pastarųjų metų rezultatus, patikrinimų skaičius mažėja, tačiau kontrolė atliekama kokybiškiau ir taip pasiekiami geresni rezultatai. Profesionaliai atliekama kontrolė neapsiriboja vien tik teisės aktų reikalavimų vykdymu, ją apima visas kompleksas priemonių – objektyvi ir paremta rizikos vertinimu ir analize kontrolė, patikimos informacinės sistemos, įvairių maisto produktų grupių laboratoriniai tyrimai. Svarbiausia, kad kontrolė būtų atliekama laiku ir kokybiškai. Maisto produktų kokybės, ženklinimo kontrolė, teisingos informacijos apie produktus pateikimas vartotojui yra Tarnybos prioritetinė veiklos sritis. Kasmet patikrinama apie 25 tūkst. maisto tvarkymo subjektų, pasirenkama konkreti maisto produktų grupė, kuri patikrinama išsamiau.

Tarnybos veiklos efektyvumą įrodo ir pastarųjų metų kontrolės duomenų analizė ir žmonių susirgimų protrūkių, kilusių dėl nesaugaus maisto, ir pažeidimų įmonėse mažėjimas – o tai rodo, kad įmonių vadovai kasmet vis atsakingiau įgyvendina maisto saugos ir kokybės reikalavimus.

Viena iš Tarnybos maisto kontrolės priemonių yra laboratoriniai tyrimai, užtikrinantys efektyvų maisto saugos, vartotojų apsaugos, gyvūnų sveikatingumo ir veterinarijos reikalavimų vykdymą šalyje. Kasmet Lietuvos veterinarijos laboratorija, kuri pripažinta ne tik ES, bet ir turi Tarptautinį laboratorijų akreditacijos susivienijimo įvertinimą, diegia vis naujesnius užkrečiamųjų gyvūnų ligų sukėlėjų nustatymo, naujų maisto teršalų, maisto produktų tikslios sudėties tyrimo metodus. Nuo šių metų liepos 1 d. įkurtas Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas (Institutas), kuriame buvusi Nacionalinė veterinarijos laboratorija  įgyja departamento statusą – t. y. kaip ir anksčiau vykdys analogiškus laboratorinius tyrimus.  Institute bus atliekamas mokslo tyrimais ir žiniomis pagrįstas rizikos veiksnių vertinimas, teikiamos rekomendacijos, kaip mažinti rizikos veiksnių poveikį maisto saugai, gyvūnų sveikatai ir gerovei bei aplinkai. Apie tai bus informuojamos kompetentingos institucijos ir visuomenė.

Lietuvoje pasienio postuose tikrinami importuojami ir tranzitu gabenami maisto produktai, vykdomas visų siuntų tikrinimas, atrenkami mėginiai laboratoriniams tyrimams. Maisto produktai, atvežti iš ES šalių, pasienio veterinarijos postuose netikrinami, tačiau esant krizinėms situacijoms, bendradarbiaujama su atitinkamomis institucijomis, organizuojamos specialios mobiliosios grupės, atliekančios patikrinimus tikslinėse vietose. Pavyzdžiui, atsiradus paukščių gripo židiniams Lenkijoje, veterinarijos ir Muitinės departamento pareigūnai vykdė iš Lenkijos vežamų maisto produktų kontrolę pasienio postuose ir keliuose.

Lietuvoje sukurta maisto kontrolės sistema laikoma pavyzdiniu maisto kontrolės modeliu ES. Kasmet Tarnybos veiklą tikrina EK Maisto ir veterinarijos biuro (FVO) inspektoriai. Galima pasidžiaugti, kad Tarnybos vykdoma maisto kontrolė įvertinta labai gerai. Tarnyba yra akredituota Vokietijos akreditacijos biuro pagal ISO 17020:2004. Ši akreditacija užtikrina Tarnybos vykdomos kontrolės nepriklausomumą, efektyvumą, skaidrumą ir vieningumą, nes vadovaujamasi visoje ES bendrais teisės aktų reikalavimais.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, kaip socialinis partneris, gina vartotojų pažeistas teises maisto ir su maistu susijusių paslaugų ir gyvūnų gerovės srityse. Be abejonės Tarnyba yra kontroliuojanti institucija, tačiau jos darbas ir pastangos visų pirma yra nukreipti žmogui, jo gyvenimo kokybei gerinti.



Į pradžią Į pradžią Į viršų Į viršų Atgal Atgal
Atnaujinta: 2024 03 27 
Kontaktai: tel. +370 670 316 00, faks. +370 670 316 00, Kaunas. El.paštas
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos. Born in IdeaTurinio valdymo sistema OptimalSite