Visa verslo informacija Kauno miestui -
LT LT EN EN
Jums
PRADŽIA APIE MUS STRAIPSNIAI SPAUSTUVĖ KAUNE PARDAVIMŲ MOKYMAI INDUSTRY TOP LITHUANIA
PAIEŠKA
Įmonės pavadinimas:  
Paieškos žodis:
 
Detali paieška Detali paieška
 
Sveikata straipsniai
Daugiau Daugiau   
AUTO GROŽIS POILSIS IR LAISVALAIKIS KITOS PASLAUGOS SVEIKATA STATYBA TECHNIKA INFO AGRO KAUNO NAUJIENOS DARBAS

Spausdinti Spausdinti

Vargina plaukų slinkimas? Ką turėtumėte žinoti norint išvengti plikimo?

   2017-01-25

Mūsų sėkmės pagrindinė sudedamoji dalis – gera savijauta. Visi norime būti gražūs ir sveiki, tačiau ne vieną žmogų vargina plaukų slinkimo problema. Plaukai išreiškia mūsų individualumą, jais didžiuojamės ir puošiamės, todėl plaukų slinkimą būtina sustabdyti laiku.



       
 Priežasčių, dėl ko plaukai silpnėja ir slenka, yra gana daug: dėl nepalankaus kai kurių lėtinių ligų gydymui vartojamų vaistų poveikio plaukų folikulams, dėl chemoterapinio gydymo sergant onkologinėmis ligomis, dėl sisteminių ir infekcinių ligų, streso, blogos mitybos, žalingų įpročių. Pagal odos pažeidimą plikimas skirstomas į nerandinį ir randinį. Esant nerandiniam plikimui apžiūrint galvos oda atrodo nepažeista. Randinio plikimo metu, nuplikusiame plote oda pažeista, randėjanti. Ligos diagnozė ir gydymas priklauso nuo plikimą sukėlusios priežasties, kurią nustato gydytojas. Dažnai plikimas lemiamas genetinio polinkio, tačiau didelę įtaką turi ir kiti veiksniai. Paveldėtas androgeninis plaukų slinkimas pasireiškia sulaukus 12-40 m. Tai plikimas, atsirandantis dėl paveldėtos plaukų folikulų savybės neįprastai reaguoti į normalų kraujyje esančių vyriškų hormonų (androgenų) lygį, t. y. plaukų folikulai traukiasi, trumpėja jų augimo ir ilgėja ramybės fazės. Apie 90 proc. vyrų plaukai išretėja kaktos šonuose, iš jų 50 proc. plikimas progresuoja, nors dėl šios ligos visiškai nuplinkama retai. Androgeniniu plikimu gali sirgti ir moterys. Plaukų slinkimas sustiprėja po menopauzės. Pasiekus 50-metį, netgi pusės visų moterų plaukai tampa nebe tokie tankūs. Dėl to kaltas vyriškas hormonas testosteronas, kurio yra ir moterų organizme. Moterims plaukai slenka kitaip negu vyrams – dažniausiai pradeda slinkti nuo šonų ar galvos viršutinės dalies.

KAS DAR, BE NESĖKMINGOS GENŲ KOMBINACIJOS, GALI SKATINTI PLAUKŲ SLINKIMĄ?

      
 Stresas! Moterims, kurių gyvenimas kupinas streso, plaukai slenka beveik 10 kartų dažniau. Tam įtakos gali turėti ir skydliaukės, antinksčių veiklos, lytinių hormonų sutrikimas. Alopecijos priežastimi gali tapti nėštumas, kai dėl estrogenų poveikio sutrinka plaukų folikulų pajėgumas, jų augimo ir ramybės ciklai, todėl plaukai nebegali augti kaip įprasta. Kartais tai gali būti nulemta staigaus estrogenų lygio sumažėjimo po gimdymo, taip pat organizme ima trūkti vitaminų bei mineralų. Tai paveikia ir plaukus, jie ima silpnėti ir slinkti. Dar viena plaukų retėjimo priežastis - oralinių kontraceptikų, slopinančių natūralių hormonų gamybą, vartojimas.

KODĖL PLAUKŲ RETĖJIMĄ NERETAI PASTEBI MOTERYS, BESILAIKANČIOS DIETŲ?

        
 Plaukų folikulų ląstelės – vienos aktyviausių mūsų organizme, jos greitai dalijasi, todėl plaukai auga. Šis nepaprastas aktyvumas reikalauja didelių energijos resursų. Jeigu laikantis dietos pristinga maisto medžiagų, lėtėja ir plaukų ląstelių gamyba. Jų folikulai pereina į ramybės fazę, o vėliau iškrenta. Panašiai plaukai reaguoja ir į vitaminų (ypač svarbūs B grupės vitaminai bei biotinas) stoką. Plaukai silpnėja ir dėl geležies trūkumo sergant mažakraujyste, dėl cinko bei kai kurių kitų elementų, tokių kaip varis, selenas, silicis stokos, persirgus sunkiomis infekcinėmis ligomis, patyrus operaciją ir sunkių emocinių išgyvenimų. Tiesa, kad patyrę didelį skausmą, netektį, baimę žmonės pražyla, išslenka plaukai... Dėl streso sutrinka vit. D pasisavinimas, tai taip pat gali pasireikšti plaukų slinkimu.

AR ĮMANOMA IŠSAUGOTI PLAUKUS IR PAŽADINTI SNAUDŽIANČIUS PLAUKŲ FOLIKULUS?

         
 Priemonių, padedančių kovoti su plaukų slinkimu, veiksmingumas priklauso nuo jų sudedamųjų dalių. Sisteminiam gydymui skiriamų antiandrogeninių preparatų dažnai atsisakoma dėl galimo šalutinio poveikio: libido, potencijos sutrikimų ar net depresijos. Plačiai naudojamas minoksidilio tirpalas visiškai netiks, jeigu plaukai pradėjo slinkti dėl mažakraujystės, ar žmogus turi jautrią odą. Tačiau preparatai, kurių sudėtyje yra sintezuotų užkrūčio liaukos peptidų, tinka pradedant plikimo gydymą bei siekiant išlaikyti rezultatą. Tai įrodo klinikinės studijos, atliktos patikimiausiose Europos universitetinėse ligoninėse ir dermatologijos klinikose: Vokietijoje, Austrijoje, Italijoje. Patartina rinktis priemones, kurios skatina ląstelių regeneraciją, atkuria ir apsaugo plaukų folikulus nuo sunykimo, reguliuoja imuninius procesus, gerina kraujotaką. Nereikia tikėtis žaibiško rezultato. Akivaizdus poveikis pastebimas po 8-12 savaičių ir būtinas nuoseklus bei reguliarus medicininių priemonių naudojimas. Taip pat patartina sveikai maitintis, paisyti darbo ir poilsio režimų.

SU KOKIOMIS PLAUKŲ IR GALVOS ODOS PROBLEMOMIS DAŽNIAUSIAI KREIPIASI JŪSŲ PACIENTAI?

        Seborėjinis dermatitas - tai dažna uždegiminė odos liga, kuriai būdingas riebalinių liaukų suaktyvėjimas, odos uždegimas, niežėjimas, gausios geltonos pleiskanos, greitai besiriebaluojantys plaukai ir blizganti oda. Šiai ligai pasireikšti svarbus genetinis polinkis, biotino, piridoksino, riebiųjų rūgščių trūkumas, provokaciniai veiksniai: nervinis stresas, skrandžio veiklos sutrikimai, aštrus ir riebus maistas, alkoholio vartojimas, ligos eigą blogina prisidėjusi mieliagrybio infekcija. Labai dažnai kartu su kūno bėrimais išberiama ir galvos oda sergant žvyneline. Tai paveldimas uždegiminis autoimuninis susirgimas, kurį provokuoja stresinės situacijos, infekcijos, netinkama mityba, vit. D, polinesočiųjų riebiųjų rūgščių, cinko trūkumas ir nesilaikymas judėjimo ir poilsio rėžimo. Dėl odos niežėjimo ir kasymo, hormoninių vaistinių preparatų naudojimo, lėtinio užsitęsusio uždegimo sergant šiomis ligomis gausiau slenka plaukai. Kadangi žvynelinė yra lėtinė, pažeidžianti nepridengtas rūbais kūno odos sritis liga, šie pacientai jautresni, emocionalūs, todėl dažnai patiria stresą, kenčia dėl aplinkinių atstūmimo, dažniau serga depresija. Tačiau psichologinė pagalba sergantiems tokiomis ligomis dar sunkiai pasiekiama ir gyvenimo būdo keitimas, emocinio stabilumo siekimas – pačių pacientų problema.

AR ĮMANOMA IŠVENGTI ANDROGENINIO PLIKIMO (VYRŲ, MOTERŲ)?

      
 Vyriškojo tipo plikimas sutinkamas labai dažnai, tačiau daugeliui vyrų pacientų tai nėra pagrindinė problema, o sužinoję apie reikalingą ilgalaikį šios ligos gydymą pacientai jo atsisako. Vyrai sutinka trinkti plaukus gydomuoju šampūnu, bet kitų priemonių naudoti nenori. Kitaip į plaukų slinkimą reaguoja moterys, tai labai atsakingai besigydančios pacientės, todėl ir gydymo rezultatai pasiekiami greičiau. Norėčiau akcentuoti, kad moterų plaukų slinkimas dažnas dėl anemijos, todėl pirmiausia reikėtų atlikti kraujo tyrimus, be to, moterims dažniau pasitaiko skydliaukės ligos bei lytinių hormonų sutrikimai. Taip pat plaukus gali žaloti ir plaukų dažai ar plaukų priežiūros priemonės. Kadangi androgeninė alopecija nulemta genetiškai, šiai dienai dar ligos pasireiškimo išvengti negalima. Tačiau kuo anksčiau pradėtas gydymas duoda puikius rezultatus. Kad išvengti ligos pakartotinio pasireiškimo, reikalingas ilgalaikis palaikomasis gydymas ir specialios plaukų priežiūros priemonės turinčios kofeino, silicio, vitaminų, augimo faktorių ir užkrūčio liaukos peptidų.

AR YRA KITŲ METODŲ, PADEDANČIŲ IŠGYDYTI PLIKIMĄ? GAL PAKANKA ATLIKTI PLAUKŲ TRANSPLANTACIJĄ?

     
 Daugeliu plikimo atvejų pasirenkamas kompleksinis gydymas, kurio trukmė priklauso nuo slinkimo priežasties ir gali užtrukti kelis mėnesius ar metus. Šalia paciento namuose naudojamų priemonių taikomos mezoterapijos procedūros su amino rūgščių, mineralų ir vitaminų, augimo faktorių mišiniais, tiesiogiai gerinančiais plaukų folikulų kraujotaką bei mitybą, skatinančiais folikulų atsinaujinimą. Jau ir Lietuvoje taikomas gydymas trombocitų plazmos, placentos, augimo faktorių preparatais, karboksiterapija. Kai kuriais atvejais galimas plaukų persodinimas, tačiau tai brangi ir ne visada estetiškai tenkinanti pacientą procedūra.

KĄ DARYTI, JEIGU NEPAVYKSTA NUSTATYTI PRIEŽASČIŲ, BET PLAUKAI RETĖJA, SLENKA IR LŪŽTA? AR ĮMANOMA ŠIĄ PROBLEMĄ IŠSPRĘSTI PAČIAM?

       Deja, bet pasitaiko, kad nepavyksta nustatyti plaukų slinkimo priežasčių arba aplinkybės yra nepalankios, kad galėtume išvengti streso, atlikti eilę brangių tyrimų. Tokiais atvejais tinka gerinančios galvos odos kraujotaką, plaukus stiprinančios procedūros bei priemonės. Nesiūlau patiems gydytis, vartoti vitaminų ir papildų nepasitarus su gydytoju, nes veikiamas visas organizmas, išbalansuojama imuninė sistema, dirginamas žarnynas. Yra pasitaikę atvejų, kai savarankiškai gausiai vartoti vitaminų ir mineralų preparatai paskatino esančių vėžinių ląstelių dauginimąsi, todėl pirmiau geriau rinktis ne sisteminį poveikį turinčias, bet tiesiogiai plaukų folikulus veikiančias priemones. Vokiečių trichologai sukūrė sintezuotą užkrūčio liaukos aktyviųjų peptidų kompleksą Thymuskin.

Šių peptidų efektyvumas patvirtintas klinikinėmis studijomis, kuriose dalyvavo tūkstančiai pacientų, sergančių androgenine, židinine alopecija, lėtiniu telogeniniu plaukų slinkimu ir onkologinėmis ligomis sergantys pacientai. Chemoterapija gydomų pacientų plaukų netekimo prevencijai skiriant šiuos produktus stebėtas tris kartus mažesnis plaukų slinkimo aktyvumas. Tiek Thymuskin šampūne, tiek serume esantys peptidai lengvai prasiskverbia į plauko folikulą ir skatina plauko augimą bei slopina odos uždegiminius procesus nesukeliant jokių šalutinių poveikių, todėl yra puikus pasirinkimas plaukų slinkimo gydymui bei profilaktikai. Pasireiškus įvairioms plikimo formoms, Thymuskin® dermatologinės gydomosios priemonės efektyviai veikia apie 95 % moterų ir 67 % vyrų plaukus ir yra saugios.

Renata Kliunkienė
Gydytoja dermatovenerologė
Tel. 8 686 77355
el. p.: Renatakliunkiene@yahoo.com
Sauliaus Vikšraičio plastinės chirurgijos centras

 



Į pradžią Į pradžią Į viršų Į viršų Atgal Atgal
Atnaujinta: 2024 04 19 
Kontaktai: tel. +370 670 316 00, faks. +370 670 316 00, Kaunas. El.paštas
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos. Born in IdeaTurinio valdymo sistema OptimalSite