Visa verslo informacija Kauno miestui -
LT LT EN EN
Jums
PRADŽIA APIE MUS STRAIPSNIAI SPAUSTUVĖ KAUNE PARDAVIMŲ MOKYMAI INDUSTRY TOP LITHUANIA
PAIEŠKA
Įmonės pavadinimas:  
Paieškos žodis:
 
Detali paieška Detali paieška
 
Sveikata straipsniai
Daugiau Daugiau   
AUTO GROŽIS POILSIS IR LAISVALAIKIS KITOS PASLAUGOS SVEIKATA STATYBA TECHNIKA INFO AGRO KAUNO NAUJIENOS DARBAS

Spausdinti Spausdinti

Vegetariškas maistas – sveikas, skanus ir sotus

   2016-01-18

Vis dažniau visuomenėje diskutuojant, jog mėsa sukelia nemažai pavojingų ligų, žmonės nebežino, ką dėti į lėkštę. Mėsa – nesveika, salotos – neskanu, tada ką valgyti, kad būtų ir sotu, ir gardu, ir sveika?
Vegetarai – kas jie ir kodėl?
Vegetarizmas, kaip rašoma „Tarptautinių žodžių žodyne“, yra maitinimosi vien tik augaliniu maistu sistema. Tačiau vegetarais tampama dėl skirtingų įsitikinimų: sveikatos, religijos, aplinkosaugos ar dorovinio požiūrio. Kaip tvirtina pasirinkusiejį šį gyvenimo kelią, vegetarizmas jiems daugiau susijęs su harmoningu gyvenimo būdu, o ne maitinimosi ypatybėmis. Pagal vartojamus produktus skiriamos trys vegetarinės mitybos rūšys:
Ovolaktovegetarai vartoja pieno produktus, kiaušinius bei visus augalinius maisto produktus, bet nevalgo mėsos;
Laktovegetarai, kaip ir ovolaktovegetarai, tačiau atsisako kiaušinių;
Veganai vengia visų gyvulinės kilmės maisto produktų ir vartoja tik augalinius maisto produktus.
Vegetarai „mėsa“ vadina ir paukštieną, žuvį, jūrų gėrybes bei kt., kaip jie teigia, šalutinius skerdimo produktus.
Vegetariškas maistas – sveika?
Vegetariškas maistas nuo seniausių laikų priskiriamas prie sveiko gyvenimo būdų. Remiantis atliktais moksliniais tyrimais galima teigti, kad vegetariškas maistas apsaugo nuo kai kurių rūšių vėžinių susirgimų, prisideda saugantis širdies ir kraujagyslių ligų, mažina galimybę susirgti cukriniu diabetu, reguliuoja kraujospūdį, mažina nutukimo riziką. Mat daugelio augalų sudėtyje yra daug maistinių skaidulų ir mažai sočiųjų riebalų. Vegetariškas maitinimosi būdas yra sveikas organizmui tik tokiais atvejais, kai jis yra subalansuotas. Jei mitybą imamasi savarankiškai reguliuoti ir valgyti tai, ko norima, o ne ko reikėtų pilnavertiškai organizmo veiklai, tokia mityba jam galima ne padėti, o pakenkti. Subalansuota vegetarinė mityba yra tuomet, kai vietoj gyvulinės kilmės maisto yra vartojami tokie produktai, kurie suteikia panašių maistinių medžiagų. Itin svarbu, kad vegetariškame maiste būtų gausu geležies, cinko, kalcio, vitamino B 12, baltymų, būtinų amino rūgščių. Kad nesuprastėtų bendra savijauta, per daug nenukristų svoris, į maisto racioną reikėtų įtraukti viso grūdo duonos bei dribsnių, pieniškų patiekalų ar sojų produktų, kurie praturtinti kalciu, riešutų, sėklų, džiovintų pupelių, ankštinių, kuo daugiau įvairių vaisių ir daržovių, nedidelį kiekį polinesočiųjų ir mononesočiųjų riebalų. Ypač reikėtų stebėti tokį maistą valgančius vaikus, kuriems augant ir bręstant svarbu gauti visas būtinas maisto medžiagas.
Vegetariškas maistas – neskanus?
Vegetariškas maistas puikiai vertinamas ne tik vegetarų, bet ir įprastai besimaitinančių žmonių. Tiesa, jie, ko gero, nėra tradicinės lietuviškos virtuvės fanatikai, o pasižymi gurmanišku skoniu. Anot vegetariškos mitybos šalininkų, toks maistas neapsunkina virškinimo, o tai nesukelia mieguistumo, tingulio. Nemažas karbonadas ar nemenka cepelinų porcija iš tikrųjų ilgokam laiko tarpui atima jėgas, o štai vegetariški patiekalai, atvirkščiai, suteikia energijos, jėgų antplūdį. Tai yra elementari virškinimo sistemos reakcija, kai riebiam, sunkiam maistui suvirškinti prireikia nemenkų organizmo pastangų, todėl visam kitam energijos ir nebelieka. Indijos kultūros ir papročių žinovas, Vedų kultūros centro direktorius Gediminas Bukanas tvirtina, kad vegetariški patiekalai yra ne tik sveiki, neapsunkinantys virškinimo sistemos, bet dar ir skanūs. Net ir tuos skeptikus, jog vegetariški patiekalai nesuteikia tiek energijos kiek mėsiški, G. Bukanas ragina paragauti maisto iš sojos, kuris yra gana sotus. Savaime suprantama, viskas priklauso nuo paties maisto paruošimo – kokie produktai, prieskoniai (o jų ajurvedinėje virtuvėje ypač gausu), žolelės yra naudojami. Mūsų tautiečiai dažnai išsako nuomonę, jog vegetariškas maistas jiems prilygsta salotų lapų ar košių valgymui, tačiau tai yra netiesa. Netgi tie, kas yra įprasto maisto mėgėjai, tačiau norintys neapsunkinti savo kūno bereikalingais kilogramais, turėtų paragauti vegetariškų patiekalų. Jų gausa populiarėja Kauno restoranas „Ganga“, kur užsuka ne vien vegetarai ar jiems prijaučiantys. Mėgstate kibinus? Tuomet jums turėtų patikti ir tradicinės Gangos samosos, įdarytos daržovėmis, sojomis ir panyru (sūriu), o saldžiosios – su varške, obuoliais ir bananais. O argi ne viliojančiai skamba plovas su daržovėmis ir kepta soja, patiekiamas su šviežių daržovių salotomis? Arba, pavyzdžiui, vegetariška pica... O gal sojos kepsnys su džiovintų persikų ir slyvų įdaru? Aprašyti visos skonių įvairovės neįmanoma – viską reikia įvertinti savo receptoriais.
1. Visapusiškai subalansuotas vegetariškas maistas apsaugo nuo sunkių ligų, prailgina gyvenimo trukmę ir gerina bendra savijautą. Netinkama vegetariška mityba gali sukelti sveikatos problemų, todėl būtina dažnai atlikti kraujo tyrimus, kad įsitikinti būtinų medžiagų kiekiu organizme.
2. Vegetariški patiekalai – puikiausias maistas gurmanams, ištroškusiems naujų skonio potyrių.

Restoranas „Ganga“
Panerių g. 187, Kaunas
www.gangarestoranas.lt
8 37 265007



Į pradžią Į pradžią Į viršų Į viršų Atgal Atgal
Atnaujinta: 2024 04 19 
Kontaktai: tel. +370 670 316 00, faks. +370 670 316 00, Kaunas. El.paštas
©2005-2024. JUMSINFO. Visos teisės saugomos. Born in IdeaTurinio valdymo sistema OptimalSite