Pragulos – ypač nemalonus ir sudėtingai gyjantis odos pažeidimas. Paprastai jos atsiranda žmonėms, kurie retai pakeičia kūno padėtį. Nors pragulos yra viena dažniausių komplikacijų, atsirandančių sveikatos priežiūros srityje, įmonės „Slaugivita“ Sveikatos priežiūros produktų grupės vadovė Tatjana Rogova pataria, kaip šių odos pažeidimų galima išvengti.
Pragulų atsiradimo priežastys
Pragula yra vietinis odos arba poodinio audinio pažeidimas, atsirandantis dėl ilgalaikio spaudimo, trinties. Ši odos būklė žmonėms gali išsivystyti žaibiškai, tačiau ją išgydyti – itin sudėtinga.
Pragulos gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, tačiau tam tikros sritys yra joms ypač jautrios. Plotai, kuriuose tarp kaulų ir odos yra mažai riebalinio audinio, priklauso didelės rizikos zonoms. Svarbu žinoti, kad pragulos kiekvienam ligoniui gali atsirasti skirtingose vietose, priklausomai nuo statinės jo kūno padėties.
Pagal sudėtingumo lygį, pragulos yra skirstomos pagal laipsnius – nuo I iki IV. Pagal lokalizaciją – į išorines (atsiranda kūno paviršiuje, tipinėse vietose, išsikišimuose, kuriuos sėdint ar gulint labiausiai spaudžia kūnas) ir vidines (atsiranda dėl įvestų kateterių, zondų, stentų).
Yra daugybė veiksnių, kurie gali paskatinti pragulų atsiradimą. Ypač didelė rizika atsirasti praguloms, kai susiduria visi šie patofiziologiniai veiksniai: spaudimas, tempimas, drėgmė, trintis. Paprastai tariant, kai žmogus visiškai nekeičia kūno padėties arba tą daro retai.
Norint išvengti pragulų, svarbu tinkama ligonio priežiūra, profilaktika ir komandinis darbas, į kurį įsitraukia visi su pacientu susiję asmenys – medicinos specialistai ir paciento artimieji. Efektyviausiais būdas išvengti pragulų – teisingai įvertinti jų atsiradimo riziką ir naudoti prevencines priemones.
Prevencinės priemonės
Pragulų prevencijai ypač svarbus teisingas ir savalaikis pragulų prevencinių priemonių parinkimas. Svarbu žinoti, kad didelę dalį prevencinių priemonių pacientams kompensuoja valstybė.
1. Čiužiniai
Ši priemonė suteikia papildomą komfortą pacientui, mažina trintį ir spaudimą, palaiko optimalią kūno temperatūrą. Teisingas čiužinio parinkimas ženkliai sumažina pragulų atsiradimo riziką, prisideda prie pragulų gijimo proceso.
Čiužiniai pagal savo veikimo būdą skirstomi į statinius, hibridinius ir kintamo slėgio. Statiniai porolono čiužiniai paprastai skirti prevencijai, statiniai oro čiužiniai ir hibridiniai čiužiniai – prevencijai ir gydymui, o kintamo slėgio čiužiniai – sunkiausios būklės ir aukščiausios rizikos pacientams.
Asmenys, turintys specialius nuolatinės slaugos poreikius arba visišką negalią, kuriems yra didelė pragulų atsiradimo tikimybė, turi teisę gauti įsigijimo išlaidų kompensaciją perkant hibridinį čiužinį praguloms išvengti – vieną kartą per 3 metus iki 12 BSI dydžio (588 eurų), bet ne didesnę kaip faktinės jo įsigijimo išlaidos.
2. Slidžiosios vartymo paklodės
Paklodės skirtos paciento vartymui lovoje arba paciento apsivertimui lovoje palengvinimui. Ypač tinka gulintiems, didelio svorio, jautriems pacientams su skausmais. Vartymo paklodė sumažina trintį po pacientu, taip pat suteikiama jam galimybę keisti kūno padėtį savarankiškai. Slaugai namuose patogiausia naudoti vartymo paklodes „WendyLett“, kurios klojamos ir paliekamos lovoje po ligoniu.
3. Perkėlimą palengvinančios priemonės
Keičiant padėtį, pacientą reikia pakelti, o ne tempti. Dažnai pamirštama, kad pragulų prevencijai pasitarnauja būtent tam skirti keltuvai. Jų pagalba sumažinama trintis ir šlytis po pacientu, palengvinamas pats perkėlimo bei vartymo procesas.
Keltuvų pagalba labai paprasta keisti didelio svorio pacientų padėtį. Prietaisai puikiai pasitarnauja aktyvinant pacientą – jų pagalba pacientas gali žengti pirmuosius žingsnius be rizikos nukristi ir susižeisti.
Jeigu nenorite užstatyti grindų erdvės ir turite mažai vietos, rinkitės stacionarias bėginių keltuvų sistemas, kurios montuojamos prie lubų, sienų ar su atrama į grindis.
4. Pozicionavimo priemonės
Padeda keisti pacientų padėtį ir taip išvengti pragulų ar skatina esamų pragulų gijimą. Tai naudinga priemonė atliekant perrišimus, asmens higienos procedūras. Dirbti su pozicionavimo priemonėmis labai lengva, nėra griežtų naudojimo taisyklių, o nauda – didžiulė.
Pozicionavimo pagalvėlės padeda surasti geriausią poziciją, taip pat paguldyti ar pasodinti pacientą taip, kad nesiliestų skausmingos vietos ar pragulos.
5. Funkcinė slaugos lova
Svarbus slaugos įrankis. Lovos funkcijų pagalba galima skatinti pacientų savarankiškumą ir mobilumą, išvengti pragulų atsiradimo, palengvinti pacientų būklę ir pagreitinti jų gydymo procesą. Svarbu išsirinkti lovą su kuo didesnėmis funkcinėmis galimybėmis, nes didžioji dalis pacientų lovoje praleidžia didesniąją dienos dalį.
UAB Slaugivita puslapyje www.slaugivita.com jus galite rasti visą informaciją apie minėtas ir kitas slaugos priemones, jų funkcionalumą bei panaudojimo galimybes, o paskambinus žemiau nurodytais kontaktais - pasikonsultuoti dėl priemonių įsigijimo.
UAB „Slaugivita“
Tel. +370 800 00225
pardavimai@slaugivita.com
www.slaugivita.com